Glog bijeli ( Crataegus oxyacantha L.)


Narodni nazivi:  beli glog, bela draca, beli trn, crveni glog, gloginja, glogovac.
Latinski naziv: Crataegus oxyacantha L


Nalazište: Raste po živicama, u šumama, pokraj planinskih potoka i rijeka.

Opis: To je oko tri metra visok grm.Listovi su troperasti i petoperasti, zubčasta ruba. Bijeli ili crveni cvjetovisa mnogo prašnika skupljeni su u bogate kitice na kraćim i duljin peteljkama.Jako mirišu po medu. Plod je lijepe crvene boje , okrugao ili jajolik. Tzv. bijeli glog ima ružičaste cvjetove, a tzv. crveni glog bijele.

Bere se: Plodovi se beru u kasno ljeto, kad sazru. Pošto cvjeta u maju, cvjetovi se beru čim se razviju, ponekad već u aprilu.Kad latice počnu otpadati glog je bezvrijedan.Suši se u hladu u tankom sloju.

Pripremannje lijekova, primjana i djalovanje: Glog liječi od srčanih bolesti,bolesti aorte,osaljenja srca,reguliše rad srca i ravnotežu izneđu pritiska i pulsa, jača srce, smanjuje preosjetljivost živčanog sistema te pomaže u slučaju nervoze, lupanja srca, nesanice , znojenja i razdražljivosti kod žena u klimaksu, uzbuđenja i arteroskleroze, zujanja u ušima, vrtoglavice: pošto smanjuje živčanu napetost, utiče i na popuštanjegrčeva krvnih žila, pa se one šire, snižava se krvni pritisak i smanjuje opasnost od udara kapi.Istovremeno se smanjuje puls.

U te svrhe služi ekstrat od glogova cvijeta, koji kao tonik jača srce i štedi ga usporavajući puls,pa nestaju otekline udova (edemi). Ne treba uzimati više od 50 kapi dnevno, u protivnom dolazi do pospanosti je se previše usporava  puls.

Protiv upale porebrice korist čaj koji se priprema tako da se mješavina od 1 velike kašike glogova cvijeta i kadulje(Salvia officinalis) i pola velika kašike narančine kore prelije sa 3 dl kipuće vode, poklopoi i ostavi da odstoji 20 min. pa se procijedi.Pije se ujutro natašte i naveče prije spavanja po šoljica. Zasladi se medom i doda limunova soka.

Nervozu srca sa ubrzanim ili nepravilnim pulsom, otklanja tinktura od cvijeta ili oloda ako se uzima triput po 10 kapi u vodi.

Lijek protiv arteroskleroze i visokog pritiska priprema se tako da se 1 velika kašika mješavine od po 25 g cvijeta gloga , češnjaka (Alium sativum), preslice (equisetum arvense) i peteljke imele (Stipites visci albi) kuha 1/4 sata u 2,5 dl vode. Pije se ujutro i naveče po 1 šoljica. Može se pripremiti i čaj od samog gloga: 1 kavena kašika  cvijeta se popari sa 2,5 dl kipuće vode, poklopoi i pošto odstoji 5 min., procijedi. Pijuse 2-3 šoljice dnevno.

Sredstvo za umirenje , se priprema tako da se 1 velika kašika mješavine od po 25 g glogova cvijeta, hmelja (Humulus lupulus), odoljena (Valeriana officinalis) i matičnjaka (Melisa officinalis) popari sa 2 dl kipuće vode, ostavi da stoji 2 sata i zatim procijedi. Pije se tri puta dnevno po 1 šoljica prije  jela.

Esencija od svježih  i zrelih plodova lijek je protiv slabosti srca poslije akutnih bolesti, protiv proširenja srca, angine pektoris, živčane razdražljivosti, neraspoloženja, iscrpljenosti, nepravilnih srčanih otkucaja (aritmičnog pulsa), nesanice i uznemirenosti.

Tinktura se priprema od 20 g biljke na 100 g alkohola. Cvijet i list gliga se moče u alkoholu 21 dan i zatim filtriraju. Uzima se 3-5 puta dnevno na kocki šećera, ili u vodi 15 kapi, prije jela. Ako se tinktura razrijedi sa 5 dijelova vode može se uzimati i po 20 kapi prije ručka i prije večere, dakle 40 kapi na dan, u toku 3 sedmice svaki mjesec, kao lijek protiv visokog krvnog pritiska.

Tinktura od zdrobljenih boba ploda uzima se triput dnevno po 15 kapi, dakle ne više od 15 kapi na dan, kao lijek protiv bubrežnih kamenaca, gihta i bijelog pranja kod žena.

Zbog  donekle otrovnosti , glog ne valja uzimati duže vrijeme, pa nakon od 5-7 dana treba napraviti prekid od 2-3 dana uz kontrolu liječnika.Ako se uzima , kao kod povišenog krvnog pritiska, tri sedmice uzastopno, prekid mora biti 7 dana.