Medenika (Melitis melissophyllum L.)


Narodni nazivi: medenika, pčelinjak

Nalazište:

Raste u mračnim hrastovim šumama i stjenovitom žbunju na vapnenom tlu.

Opis:

To je vrlo lijepa, do 60 cm visoka dvogodišnja biljko. Bijeložuti ili tamnoružičasti cvjetovi s jarkocrvenim pjegama izlaze iz pazušaca listova na jakoj, zeljastoj, uspravnoj tabljici. Okus je biljke gorak i aromatičan. Kad se osuši, oslohuđa se kumarin, pa tada biljka ugodno miriše. Gornje je lišće dugoljasto eliptično, pri dnu suženo, na obodu nazubljeno kao pila, a na vrhu tubasto.

Sadrži:

Uobičajene mineralne soli i flavonoid. Sadržaj biljke još nije dovoljno ispitan!

Bere se:

Cvate u lipnju i srpnju. Upotrebljavaju se cvjetni vršci. Djeluje slično kao i ostale kumarinske biljke, npr. Lazarkinja (Asperula odorata), kokotac (MeWotus officinalis) i dr.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Pomiješana u jednakim dijelovima s matičnjakom (Melissa officinalis), odoljenom (Valeriana officinalis) i hmeljom (Humulus lupulus), medenika se upotrebljava protiv nesanice, nervoze, histerije i sl., i to tako da se 2 velike žlice mješavine popare s 3 dl kipuće vode, zatim se to poklopi i ostavi da stoji 1 sat, a nakon toga procijedi. Pije se toplo prije spavanja.

Sušenjem se u medeniki stvara kumarin, vrlo ljekovit sastojak, koji pospješuje lučenje mokrače, a zahvaljujući svom antiseptičkom svojstvu ubija različite mikrobe u mokraćnim organima. Čaj vrlo ugodna mirisa i okusa priprema se tako da se 10 g biljke popari s 2 dl kipuće vode, zatim se to poklopi i ostavi da stoji 15 minuta, a nakon toga procijedi. Pije se triput dnevno po 1 šalica poslije jela. Od medenike se pravi i poznata voda za oči. Liječi od upale očnih kapaka. Kao čaj od 20 g biljke poparene s 1 dl kipuće vode služi za ispiranje očiju u slučaju gnojne upale očnih kapaka (Conjuctivitis acuta et purulenta).

Mješavina medenike s jednakim dijelovima sljezova lišća (Althaea officinalis), cvijeta krasuljka (Bellis perennis) i lanenog sjemena (Linum usitatissimum), kuhana 5 min, pa procijeđena, služi za obloge koji omekšavaju otekline. Kokotac (Melilotus officinalis), lazarkinja (Asperula odorata) i medenika, pojedinačno ili kao mješavina, pomažu osjetljivim bolesnicima prenadražena simpatikusa kojima štete sintetički lijekovi protiv nesanice ili za umirenje. Čaj od 20 g biljke poparene s 2 dl kipuće vode može se davati djeci, starcima i bolesnima, triput po 1 šalicu dnevno, poslije jela. Taj čaj regulira i probavu.

Izvor: Zlatna-Knjiga-Ljekovitog-Bilja-1978