Anis (Pimpinella anisum l)

Narodni nazivi: aniš, aniž, anason, slatki koromač, vrtni jedić, onajz, onliz, slatki janiž
Latinski naziv: Pimpinella anisum l

Opis biljke:  Anis je jednogodišnja biljak glatke, oble, prugaste stabljike. Veliki su štitasti cvjetovi zlatnošuti, listovi su končasti a plodovi rebrasti i pomalo spljošteni. Njegov je miris aromatičan i ugodan. Korijenje je ljekovito, a vadimo ga u ožuljku i travnju. Plodove skupljamo ujesen, a zeleni dio cijelo ljeto. Sušimo ga u hladu. Treba biti oprezan da ga nebi zamjenili sa otrovnim štitarkama, zato ga dobro pogledajte! Otrovne su čtitarke kukuta (Conium maculatum), mala kukuta ili divlji peršun (Aethusa cynapium) i trubeljika (Cicuta virosa).

Liječenje:

Anisov čaj je izvrsno sredstvo protiv astme i kašlja. Odlično pomaže kod katara disajnih organa, potpomaže iskašljavanje. Male količine jačaju želudac i crijeva, podstiču izlučivanje sokova, a kod bronhitisa podstiču sluznicu na izlučivanje sluzi. 
Kod reume ga valja dodati drugim pripravcima za utrljavanje.

Plodove stavljamo u čajeve za čišćenje, jer dobro zagriju cijelu utrobu. Zato je dobro dodati i kim i slatki anis. Anis se ubraja u četiri prirodna sredstva za čišćenje, a to su: anis, šparoga, peršun i celer. 
Djeluje protiv nadimanja, grčeva, procesa truljenja i vjetrova. Valja mu dodati i kim!

Za čaj se uzima jedna kavena kašičica na 200 dl ključale vode ili u obliku praška četvrt kavene žlice i zalije vodom.

Anisovo ulje pomaže protiv nadimanja, liječi katar, smanjuje bolove u grlu kod promuklosti ako ga kapnemo u vodu za grgljanje. 

Vino uzavrelo sa anisom liječi razne bolesti bubrega i mjehura, olakšava bolno mokrenje, pospješuje menstuaciju. Povoljno djeluje na jetru i slezinu.

Kim i komorač su djelotvorniji od anisam ali ih anis uveliko nadmašuje po ukusu. Najbolje je pomješati njihove smrvljene plodove i to u jednakom omjeru ( 1:1:1 ). 

Anis upotrebljen kao začin povoljno utiče na probavu, sprečava vjetrove. Zato ga valja dodati raznim jelima kao začin.

Od smrvljenoga sjemena potopljenog u rakiju, dobijamo anisou rakiju za raznoliku upotrebu.