Alergija je povišena osetljivost organizma na uticaj nekih faktora sredine koji se nazivaju alergeni (hemijske materije, mikroorganizmi, prehrambeni proizvodi, polen nekih biljaka, i dr.). Ispoljavanje alergije je individualno.
Simptomi alergijske reakcije mogu biti opšti ili lokalizovani na organ ili organski sistem putem kog je alergen ušao u telo (koža i sluznice, probavni ili disajni sistem). Simptomi alergijske reakcije znatno se razlikuju u brzini nastanka i intenzitetu. Nekad se simptomi razvijaju izrazito brzo pa mogu ugroziti život bolesnika (anafilaktički šok).
U alergijske bolesti najčešće se ubrajaju alergijske bolesti sistema za disanje (alergijska kijavica, astma, alergijski alveolitis), alergijski konjunktivitis, alergijske bolesti kože (urtikarija, atopijski i kontaktni dermatitis), probavne alergijske bolesti, alergijske reakcije na lekove, anafilaktičke reakcije, naročito preosetljivost na otrove insekata.
Narodni Recepti protiv alergije:
Ocediti sok iz svežeg korena celera. Piti po 1-2 kašikice soka na dan, pola sata pre jela. Može se pripremati i čaj (2 kašike samlevenog korena ostaviti 2 sata u čaši hladne vode, procediti. Piti po 1/3 čaše 3 puta na dan pre jela.
Koriste se kod koprivnjače.
Koren maslačka i koren čička izgnječiti u avanu i pomešati. Uzeti 2 kašike smese, preliti sa tri čaše vode i ostaviti preko noći. Ujutru kuvati 10 minuta, ostaviti 10 minuta i procediti. Piti po pola čaše pre jela i noću (5 puta na dan).
Jednu kašiku ruse preliti sa dve čaše vrele vode, ostaviti 4 sata. Piti po 1/4-1/2 čaše ujutru i uveče.
Deset grama cveta nevena preliti sa pola čaše vrele vode, ostaviti 2 sata. Piti po 1 kašiku 2-3 puta na dan.
Jednu kašiku cveta kamilice preliti čašom vrele vode, ostaviti 20-30 minuta. Piti po 1 kašiku 2-4 puta nadan.
Deset grama mente preliti sa pola čaše vrele vode, ostaviti 20-30 minuta. Piti po jednu kašiku 3 puta na dan.
5 supenih ravnih kašika gorčice, kantarion- 4 supene kašike, maslačak (koren)-3 supene kašike, preslica -2 supene kašike, kuukuruzna svila- 1 supena kašika, šipurak-plodovi isitnjeni-4 supene kašike. Šipurak i koren maslačka samleti na mašini za meso. Mešavinu dobro izmešati. Jednu supenu kašiku ove mešavine sipati u emajliranu posudu i preliti sa 1,5 čašom hladne vode uveče i ostaviti preko noći. Ujutru staviti da se kuva, ali ne dopustiti da provri, skloniti, dobro umotati i ostaviti 4 sata da odstoji, zatim procediti. Popiti sadržinu jedne čaše u toku dana, tj. piti po 1/3 čaše tri puta dnevno pre jela. Čuvati u frižideru. Alergija će početi da prolazi. U početku će biti tvrde otekline u nosu, zatim na podbratku, rukama, na gornjem delu nogu sa jakim svrabom. Premazivati te delove tela
anestezirajućom tečnošću. Posle mesec dana počinje ozdravljenje. Treba se lečiti 6 meseci i ne uzimati alkohol. Ova mešavina je dobra i za decu kada kod njih kao da alergija odlazi unutra i ona postaju preosetljiva. Ovakva alergija se dešava zbog poremećaja u razmeni materija zbog nepravilne ishrane.
Jednu supenu kašiku suvih ili svežih cvetova koprive na jednu čašu vrele vode. Ostaviti da odstoji dobro pokrivena posuda pola sata, procediti. Piti po pola čaše 4-5 puta dnevno ili po jednu čašu tri puta dnevno, toplo. Koristi se kod alergijskih osipa, koprivnjače, furunkuloze, ekcema, škrofula kao dobro sredstvo za čišćenje krvi.
1 kašičicu dobro oprane trave vodene sočivice na 50 ml 40 % alkohola. Ostaviti da odstoji sedam dana, procediti.
Piti po 15-20 kapi u ¼ čaše vode tri puta dnevno. Suvu vodenu sočivicu isitniti u prah i pomešati ga sa medom u jednakom odnosu, uzimati po 1-2 g dva, tri puta dnevno. Koristi se kod vitiliga, kao desenzibilno sredstvo kod alergijskih bolesti, kod koprivnjače, anginoneurotskih otoka.
Iscediti sok iz svežeg korena celera. Piti po 1-2 kašičice tri puta dnevno pola sata pre jela. Može se uzimati i tinktura: dve supene kašike isitnjenog korena ostaviti da odstoji dva sata u čaši hladne vode, procediti. Piti po 1/3 čaše tri puta dnevno pre jela. Celer se koristi kod bolesti bubrega, kostobolje, alergijske koprivnjače, dermatitisa, kao i diuretik i blagi laksativ.
Polenska kijavica:
Polenska kijavica je uzrokovana alergijskom reakcijom i predstavlja zapaljenje sluzokože koja oblaže nos i grlo.Polensku kijavicu uglavnom izaziva polen trave, drveća ili korova, kao i plesan iz spoljašnje sredine. Pre svega,javlja se u proleće kada je visoka koncentracija polena u vazduhu.Simptomi polenske kijavice se javljaju ubrzo nakon kontakta sa alergenom. To su: svrab u nosu, često kijanje, zapušen nos i česta sekrecija iz nosa, nadražene, crvene i suzne oči, slivanje sekreta iz nosa u grlo. Ukoliko je došlo do težeg oblika zapaljenja sluzokože nosa, usled hronične iritacije može doći do krvavljenja iz nosa. Kod pojedinih osoba glavobolje su čest pratilac alergijskih kijavica. Bolest počinje naglo, a tegobe obično traju nekoliko nedelja.
Recepti:
Pošto kopriva pomaže kod svake alergije, a kod senske (polenske) kijavice je takođe reč o alergiji, za relativno kratko vreme može da se izleči ako se pije čaj od koprive, tri do četiri šolje dnevno, a svakoj šolji doda jedna mala kašika šveden bitera.
Kičica – 5 delova, kantarion – 4 dela, koren maslačka (istucan) – 3 dela, rastavić – 2 dela, kukuruzna svila – 1 deo, kamilica – 1 deo, plod šipurka (istucan) – 4 dela. Sve dobro izmešati i 4 kašike ove smese preliti čašom vode i natapati tokom noći. Ujutu staviti na vatru i dovesti do ključanja (ne kuvati!). Držati utopljeno 4 sata i procediti. Piti po jednu čašu na dan, 3 puta, pre jela. Može se napraviti odmah za 2-3 dana i čuvati u hladnjaku. Za mesec dana počinje ozdravljenje. Treba se na ovaj način lečiti 6 meseci.