Ljupčac (Levisticum officinale L.)


Narodni nazivi: jubček, lubčac, lustik, luštrek, Ijubačac, ljubčec, miloduh, selen, selin, trojevac, veleštika.

Nalazište: Uzgaja se u vrtovima, a ima ga i divljeg uz ograde i po planinama.


Opis: To je zeljasta, oko 2 m visoka biljka, prugaste, šuplje, granaste stabljike i sjajnih, dvostruko perastih, duguljastih naopako jajolikih listova, pilasto nazubljenih. Cvijet je prljave svijetložute boje, s 5 latica, 5 prašnika, jakog i ugodnog mirisa, poredan u štitac. Plod Je plosnat, oštrih rebara. Korijen je mesnat i crvenkast.

Sadrži: Jabučnu kiselinu, tanin, 1% eteričnog ulja s terpineolom, smolu, gumu, šećer i škrob, a u lišću ima i do 100 mg % vitamina C.

Bere se: Cvate od lipnja do kolovoza, a u listopadu se sabire korijen aromatična okusa. Korijen starih biljaka vadi se u proljeće, lišće i mladi vršci stabljike ljeti, a sjemenje u listopadu. Ljupčac je ugodan, aromatičan i neškodljiv diuretik(stimulira mokrenje), stomahik (regulira probavu) i karminativ (istjeruje plinove), pa se često kombinira s drugim štitaricama u liječenju probavnih, dišnih i mokraćnih organa.


Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Čaj od korijena poboljšava cirkulaciju krvi u probavnim organima, regulira stolicu i istjeruje plinove. Pomaže kod vodene bolesti, kroničnih srčanih bolesti, olakšava iskašljavanje, potiče mokrenje, čisti kožu. Pomiješan s jednakim dijelovima aniša (Fructus anisi) i komorača (Fructus foeniculi) liječi od žutice, čisti bubrege i oslobađa od glista ako se pije ujutro i natašte navečer prije spavanja po 1 šalica čaja od te mješavine: koji se priprema tako da se 1 velika žlica bilja prelije s 2,5 dl kipuće vode.

Sjemenke ljupčaca samljete u prah pomiješan s jednakim dijelovima sjemenki aniša i komorača, i sa isto toliko cimeta i šećera, smanjuje naduvenost trbuha. Uzima se dnevno po 1 kavska žličica u vinu. To sredstvo djeluje i protiv nervoze, jača želudac i regulira probavu. Isto se postiže i mješavinom jednakih dijelova u prah stučenog sjemena ljupčaca, komorača, despika (Lavandula spica) i cimeta. Uzimaju se triput dnevno 2-3 kavske žličice tog praha u čašici vina, i to ujutro natašte, u podne i navečer.

Prah od suhog korijena, koliko stane na vrh noža, ili 1 kavska žličica svježeg, sitno naribanog korijena, pomiješa se s 1 kavskorn žličicom naribanog hrena, 1 velikom žlicom meda i 1 velikom žlicom maslaca. Uzima se triput dnevno po 1 velika žlica, poslije jela, kao lijek protiv tuberkuloze. Protiv upale mokraćnih putova služi ovako pripremljeni lijek: 2 velike žlice mješavine od po 20 g korijena ljupčaca, lista breze (Betula alba), lista medvjeđeg grožđa (Folia uvaeursi), lanenog sjemena (Semen Iini) i kilavice (Herniaria glabra) popare se s 3 dl kipuće vode, zatim to stoji 2 sata pa se procijedi. Pije se triput dnevno po 100 g poslije jela. U slučaju upale grla dobro je grgljanje vinskim octom u kojemu se kuhalo lišće ljupčaca s medom.

Cijela stabljika, zajedno s korijenom i sjemenjem, svježa ili sušena, moči se 16 sati u vodi, zatim se u toj vodi kuha poklopljena 1/2 sata, pa se procijedi i doda vodi za kupelj. Takva kupelj pomaže protiv grčeva maternice i bolova od žučnih kamenaca, jača živce, čisti kožu i kroz njene pore odstranjuje loše sokove iz tijela, koristi malaksalima i rekonvalescentima, a ženama regulira menstruaciju i uklanja bijeli cvijet. U tom slučaju, uz kupku, žene treba i da piju dnevno po 1-2 šalice čaja od korijena.

Ako je korijen svjež, uzme se 30 g i popari s 2,5 dl kipuće vode, ostavi da stoji 10 min., zatim se procijedi i pije; ako je korijen osušen, uzme se 3 g, moči se u 2,5 dl vode 12 sati, u toj se vodi zatim kuha 15 min., pa se procijedi i pije. Ako se u 12,5 dl vina i 12,5 dl vode kuha 10 min. 2 g korijena ili sjemena ljupčaca, 1 g rutice (Ruta graveolens), tri narezane smokve i 1 velika žlica meda, to se pije svaka 2 sata po 1 velika žlica, radi liječenja od teškog kašlja i bolova u prsima. Radi pospješivanja probave, čišćenja bubrega, protiv žutice, glista i nadutosti od vjetrova, treba u 2,5 dl mlijeka 10 min. kuhati mješavinu od 2 g korijena ljupčaca, 1 kavske žličice samljetog sjemena komorača 1 velike žlice samljetog sjemena despika ili aniša; pije se toplo, triput dnevno po 1 šalica, poslije jela.

(Izvor: Zlatna-Knjiga-Ljekovitog-Bilja-1978)