Narodni nazivi: crvotočina, lisičjak, lisičjek, lisicji rep, precica, plavun, zmijina mahovina.
Latinski naziv: Lycopodium clavatum l.
1.jpg)
Crvotočina obična je ljekovita biljka koja sadrži radij, a u mnogim zemljama spada u strogo zašticene biljke, te se smije nabavljati isključivo u apotekama. Po njezinim velikim, konopastim vriježama i žutom cvjetnom prahu njezinih klasića lako je razlikujemo od ostalih vrsta mahovina. Raste samo iznad 600 metara nadmorske visine na sjevernoj strani visokih šuma i šumovitih obronaka. Nakon sječe drveća (krčevina) biljka požuti i konačno posve nestane, jer se pod direktnim sunčevim svjetlom njezina životna snaga gubi
- Lijecenje:
Oboljelima od gihta (ulozi) i reumatskih bolesti i kostobolje čak i onda kad su se već pokazale promjene na zglobovima, kao i kod kroničnoga zatvora stolice i hemeroida toplo se preporučuje čaj od crvotočine. Osobe koje imaju proljev smiju samo s najvećim oprezom piti taj čaj, jer se inače mogu pojaviti crijevni grčevi.
Crvotočinu ne smijemo nikada kuhati nego samo preliti s proključalom vodom.
Čaj se također koristi kod svih oboljenja mokraćnih i spolnih organa, bolova i otvrdnuća testisa, kod nastajanja bubrežnog pijeska i bubrežnih grčeva.
Crvotočina je nezaobilazna kod upale jetre, pojave bolesnih izraslina na vezivnom tkivu jetre, čak i kad su oboljenja već zloćudna. Omogućuje brz povrat pune snage.
Čak i ljudima koji boluju od zloćudnih oboljenja jetre crvotočina može darovati život.
Crvotočina je jako dobra protiv grčeva u nogama, listovima, grčevima oko bešike(mjehura)
Lekovito delovanje: brašno (truske ili spore) crvotočine upotrebljava se posipanjem obolelih delova kože, posebno u bolesnika koji su prinudjeni dugo vremena ležati u postelji. »Brašno« crvotočine koristi se kod bolesti mokracne cevi i mjehura. Buduci da »brašno« crvotočine pospešuje izlučivanje mokraćne kiseline, koristi se u lecenju uloga (gihta) i reumatičnih bolesti.
Nezamenljiva je kod svih oboljenja prostate, protiv pjeska u bubregu i bolova u njima. Zapaženo je njeno dejstvo kod upale jetre, pa cak i kod malignih promena na ovom organu. Vrlo brzo vraca snagu bolesniku.
Lijeci i bešiku, narocito kada je mokrenje jako otežano.
Kesicu trave treba položiti na mesto gde je grč, na bubrege ili oko bešike, i grč nestaje.
Takodje je dobra za rane od ležanja (dekubitis) koje treba posuti prahom, i one vrlo brzo nestaju, cak i kod najtežih bolesnika. U nekim apotekama se može naci pod nazivom likopodiumspora.
Nacin primene:
Čaj: Punu kašicicu trave preliti s 1/4 l vrele vode (ne kuvati) i ostaviti da kratko odstoji. Dnevno je dovoljna jedna šolja, i to ujutru na tašte a pije se gutljaj po gutljaj. Najbolje vreme je pola sata pre dorucka. Kod ciroze jetre i malignih bolesti ovog organa treba uzeti dve šolje čaja na dan.
Jastučić od crvotočine: 100 gr (ili više) sušene trave staviti u vrećicu i položiti na mesto grčeva.
Dejstvo ovog jastučića je godinu dana.
Sjedeća kupka: uobicajena priprema kao i za sve kupke.
Izvor: Maria Treben Zdravlje iz božje ljekarne