Hrast lužnjak (Quercus robur L.)

Narodni nazivi: beljik, dab, dub, dubovina, gnjilec, grm, hrast, hrast lužnik, hrastovina, kitnjak, lužni hrast, lužnik, lužnjak, rani hrast, rošnjak.
Latinski naziv: Quercus robur L.


Nalazište: Raste po ravnicama tvoreći šume.

Opis: Naraste i do 40 m visoko, a dostigne debljinu i do 2,5 m. Ima veliku krošnju i duboko ispucanu, tamnosivu dosta mekanu koru koja je na vršnim granama glatka i crvenkastosmeđa. Lišće je tamnozeleno, perasto i na kratkim peteljkama. Cvjetovi su žutozeleni i razvijaju se sa lišćem. Plod je žir, jajasto okrugao oraščić s drvenom kapicom na kojoj je peteljka. Hrastova ima više vrsta ali za lijek se upotrebljava lužnjak.

Bere se: Mlado lišće , a srednja kora mladog hrasta, bez pluta, skida se u rano proljeće, prije listanja stabla, ili u jesen kad otpadne lišće.

Pripremanje lijekova, primjena i djelovanje: U slučaju trovanja gljivama ili nekom drugom hranom treba piti 1 l mlijeka u kojoj su se 5 min. kuhale 3 velike kašike sitno isjeckane hrastove kore. To mlijeko, procijeđeno, pije se toliko dugo dok ne nastupi povraćanje. Ako se uzme prije nego je otrov ušao u krv, to je siguran protuotrov.  Čaj se priprema tako da se 1 velika kašika kore kuha 2 do 4  minuta u 2 dl vode, pa pošto 10 minuta odstoji, procjediti se. Piju se 3 do 4 šoljice u toku dana u gutljajima.

Može se takodje uzeti 40 g hrastove kore s 1 velikom kašikom meda i kuha 20 minuta u pola vina pola vode ( 2,5 dl). Svakih  1/4 do 1/2 sata popije se po gutljaj toga čaja koji djeluje tako da jača srce, zaustavlja krvarenje iz želuca i crijeva, pluća, materice i od povratne groznice.

Kao lijek protiv bijelog cvijeta u žena uzima se 10 velikih kašikica kore, kuha u 1 l vode 10 min. i procjedi. Time se ispire spolovilo pomoću irigatora. Protiv nekih kožnih bolesti služe oblozi od tog odvara: u nju se namaču lanene krpe i njima oblažu bolesna mjesta na koži.

Protiv groznice, bolesti jetre, proljeva, kamenca žučnog mjehura i bubrega, i protiv grčeva koje oni izazivaju, treba u 1/2 l jake rakije močiti 4 kašike hrastove kore 10 dana, i uzimati 10 do 20 kapi u malo vode triput dnevno prije jela.

Protiv krvarenja iy materice, izazvanog upalom, tumorom ili kod starijih žena klimakterijum, pomaže odvar od 100 g kore kuhane 10 min, u 1 l vode. Pije se triput dnevno po 1 mala šoljica. istovremeno su potrebne svakodnevne sjdeće kupke u odvaru od hrastove kore, najmanje mjesec dana, i to najbolje naveče, da se može odmah leći u krevet i izbjeći prehlada.

Sjedeća kupka priređuje se ovako :
U lonac ili lavor od 2 litra stavi se dvije dobre šake hrastove kore i zalije hladnom vodom do vrha, poklopi se i ostavi da stoji preko noći. Ujutru se stavi kuhati i kad zakipi ostaviti na laganoj vatri da polako kuha još pola sata. Zatim se skloni sa vatrei ostavi poklopljeno do večeri. Tada se u posebnom loncu ugrije vode tolko da kada se sjedne u sjedeću kadu, voda dosegne preko pupka. Zatim se kuhani "ekstrakt" iz prvog lonca ulije u tu vodu kroz čanu cjediljku da u kadu ne udju komadi kore . Kada se sjedne u kadu pokrije se tijelo iznad vode plahtom da se spriječi prehlada i da ne izlazi para. Prvi dan sjedi se u kupki 10, drugi 15 a treći i dalje po 20 minuta. Voda treba da bude vruća koliko se najviše može izdržati, jer se tada kožne pore jako otvore i kupka je djelotvornija. Nakon kupke ne valja se trljati nego samo lakim pritiskom peškira osušiti, zatim se treba umotati starom plahtom leći u krevet i pokriti se. BUdući da od tanina iz hrastove kore ostaju smeđe mrlje, koje se ne daju oprati za sušenje i omotavanje tijela poslije kupke treba uzeti stare peškire i plahte, koje pošto ih upotrebimo možemo osušiti i sutradan opet upotrebiti.
Tim postupkom liječe se bolesnici i od različitih upala materice, jajnika i drugih okolinih organa, pa hemoroida, ispadanja izlaznih crijeva (prolapsus recti), raspuklina (fissura recti) i sl.
Naravno uvijek je potrebno posavjetovati se sa ljekarom koji će ocijeniti dopušta li srce vruću kupku, nije li posrijedi kakvo gnojenje s visokom temperaturom ili slično, zbog čega treba pričekati s kupkom dok se proces ne smiri.

U iste svrhe može se upotrebiti i mješavina od jednakih dielova hrastove kore i orahova lišća. Taj odvar može poslužiti i za obloge koje se stavljaju na izlazno crijevo u slučaju raspuklina, upotrebljenih i oteklih hemoroida i sl. Isti takvi oblozi liječe i raspukline bradavice na dojkama (Rhagades).

Odvar od 50 g mlade hrastove kore, kuhane pola sata u 2.5 dl vode, služi za grgljanje u slučaju upale grla, guše ako nije previše tvrda, otečenih vratnih žlijezda i promuklosti. Uz to treba oko vrata stavljati obloge od istog odvara i mijenjati ih svako pola sata. Ozebline na udovima (perniones) i rane od ležanja (decubitus) ispiru se tim odvarom.

Mlado hrastovo lišće pripremljeno kao čaj jača slabe rekonvalescente, tuberkulozne i ljude bolesna srca. Velika kašika meda prokuha se sa 1.25 dl vina (crnog) i 1.25 dl vode to se još dok ključa prelije preko 25 g svježeg malo svenulog ližća još jednom stavi da prokuha i poklopljeno ostavi da stoji 25 min. Pije se svakih pola sata ili sat po gutljaj. Radi liječenja djece od mokrenja u krevet doda se tom čaju kod kuhanja nekoliko zrna tamjana, koji djeluje katalitički i mijenja kemijski sastav čaja, tako da on tek tada dobiva svojstva potrebna za tu svrhu.

Još je bolje kad se popari mješavina od 20 g hrastova lišća, 3 g kantariona (Hzpericum perforatum) i 2 g pelina (Artemisia absinthium). Pije se triput dnevno po 1 šoljica poslije jela, radi čišćenja krvi, jačanje želuca i protiv čireva svake vrste. Lišće kuhano s pola vode i pola octa liječi od zubobolje: to treba držati u ustima na bolesnom zubu.

Napitak od žira liječi od malaksavosti, slabokrvnosti, nervoze, nesanice, kostobolje, umne tromosti, rahitisa, škrofula. i ocurenja iz uha. Pije se 1 do 2 manje šoljice dnevno.
Priprema se ovako: Žir se prelije vrućom vodom. Za 24 sata isplivaju na površinu nevaljali koje bacamo. Dobri koji ostaju na dnu izvade se iz vode, osuše u peći da im se ljuska lako skine, pa se oljušteni dalje kuhaju dok ne omekšaju. Voda se tada odlije a žirevi izgnječe u kašu ili se izrežu na sitne kockice pa se prže dok ne posmeđe (Quercue semen tostum). Jedna kavena kašika praha od prženog žira kuha se u 2 dl mlijeka, kao kakao. Prah se može kuhati u vodi i procjediti kao kava. Žirova je kava hranjiva i ljekovita. Čaj od osušenih i zdrobljenih plodova, kuhanih u vodi djeluje još bolje nego čaj od lišća i kore.

Hrastove šišarke (galla quercina) daju također dekokte za vanjsku i unutrašnju upotrebu, koji je ne samo adstringnes, nego i on služi kao protuotrov kod trovanja teškim metalima i alkaloidima. Od šišarki se pravi tinktura gallarum a dobiva se i oficijalni tanin za grgljanje, ispiranje, posipanje rana i pravljenje masti. Od tinkture gallarum uzima se po 20 do 40 kapi dvaput dnevno, s vodom prije jela. Od 5 g praha samljevene šišarke pomiješanog s 30 g svinjske masti, dobiva se mast za rane na koži.

Žir samo oljušten ispržem i samljeven kao kava jako je gorak, ali djeluje jače. ta gorkost nestaje ako žirevu kavu pripremamo kao opisano. Žir čisti krv, liječi od šećerne bolesti, vanjskih i unutrašnjih hemoroida i škrofula.

Izvor teksta: Zlatna-Knjiga-Ljekovitog-Bilja-1978