Narodni nazivi: bela imela, imela, lepak, lijepak, mela, omela, omelje, visk, višće.
Latinski naziv: Viscum album L.
Opis: To je zimzeleni grm, promjera i do 1 m. Stabljika je žutozelena, drvenasta, okrugla, dihotomično razgranata, sa nasuprotno postavljenim đutozelenim, kožnatim, rašljastim listovima koji sjede na stabljici. Mali, žućkasti, dvodomni cvjetovi izlaze iz pazušaca koljena stabljike. Plod je poluprozirana, sočna, gotovo bijela boba, puna ljepljivog soka, sa jednom tvrdom sjemenkom u sredini.
Bere se: Cvjeta u ožuljku i travnju. Za lijek se skupljaju mlade, mekane grančice do trećeg koljena i lišće. Plod se za lijek ne upotrebljava.
Priprema lijeka i liječenje: Imela liječi od padavice, grčeva, arterioskleroze, povišenog krvnog pritiska, smetnji srca, klimakteričnih tegoba, naročito od navale krvi u glavu i vrtoglavice, podstiče rad žlijezde gušterače (pankreasa), liječi od žutice, čisti nezdravu krv, naročito kod raka, reguliše stolicu, zaustavlja krvarenje, umiruje živce, pomaže protiv nesanice i šumova u ušima.
Protiv svih navedenih bolesti služe ovako pripremljeni lijekovi:
Prašak od osušene i stucane biljke ili lišća uzima se dva puta dnevno i to na vrh noža, sa vodom ili u jelu. Ako potopimo 3 sata u 2 dl tople vode 1/2 kavene kašike praha od imele, dobijemo ekstrakt koji se popije u dva obbroka: pola ujutru, a pola naveče prije spavanja.
Ako 2 velike kašike praška dobro izmiješamo sa 1 kg meda, to treba uzimati dvaput dnevno: po 1 kavenu kašiku ujutru nataške i naveče pred spavanje: Dobro je, takodje, 1 kavenu kašiku praška namočiti u 2 dl vode 8 sati, zatim procjediti. To se pije u gutljajima u toku dana.
Čaj se priprema tako da se 2 kavene kašike praha preliju sa 2,5 dl kipuće vode, zatim se to ostavi da poklopljeno stoji 5 min, pa se procjedi. Pije se ujutru nataške i 1 sat poslije večere, po 1 šoljica.
Lijek protiv krvarenja iz pluća priprema se tako da se 1 velika kašika mješavine od jednakih dijelova rusomače (Capsella bursa pastoris), poljske steže (Potentilla tormentilla) i preslice (Equisetum arvense) popari s 2,5 dl kipuće vode, zatim se to ostavi poklopljeno da stoji 10 minuta, pa se procjedi. Pije se dvaput dnevno po 1 kašika, poslije jela.
Ako se 15 g imele sa hrasta kuha 10 min. u 1/4 l vina, dobije se čaj, od koka valja uzimati svaki sat po 1 veliku kašiku i to protiv rastrojenih živaca, padavice i uzetosti, za pospješivanje pravilnog protoka krvi, zaustavlja krvarenje iz želuca, pluća i materice (u ovom poslednjem slučaju popije se 1 šoljica čaja odmah, a zatim svaki sat po 1 velika kašika). Za vrijeme dok se prije taj čaj preporučuje se na želudac, trbuh ili prsa stavljati oblog od ilovače.
Protiv dječijih glista treba 10 g imele kuhati u 2.5 dl mlijeka to se mlijeko pije ujutru, nataške i naveče prije spavanja. Čaj od imele, pomiješan s bjelancetom, pije se pije se protiv krvarenja hemoroida. Razdražljivi ljudi treba da radi smirivanja živaca, uzimaju 6 sedmica nataške prašak imele, koliko stane na vrh noža, sa malo vode ili kozijeg mlijeka, ali osim toga godinu dana neka ne jedu sušenu ni svježu svinjetinu, jaretinu, meso od guske i purana, ni povrće koje nadima, kao grah, grašak, kelj itd. I za tu je svrhu najbolja imela sa hrasta, naročito ako je u pitanju i neko krvarenje. Najveća dnevna doza toga praška smije biti 1 gram.
Postoje razlike u otrovnosti sastojaka pojedinih vrsta imele, npr imela s jabuke otrovnija je od one sa topole itd. Najdjelotvornije snižava pritisak imela s kruške, manje ona s jabuke, a najmanje s oskoruša. Zbog otrovnosti, imelu treba pripremati samo pod nadzorom ljekara.
Čaj se može pripremati tako da se 2 velike kašike mješavine od po 25 g imele, cvijeta i zdrobljenog ploda gloga (Crataegus oxyacant) i preslice (Equisetum arvense) kuha 10 minuta u 4 dl vode, zatim se to ostavi da poklopljeno stoji 2 sata. Pije se jedna šoljica ujutru, a druga naveče prije jela. Uz to treba naveče pojesti 2-3 česna češnjaka. To pomaže protiv skleroze i visokog krvnog pritiska.
Čaj protiv kronične upale bubrega (nephritis) s povišenim krvnim pritiskom priprema se od mješavine od po 25 g imele i preslice, te 50 g brezova lišća (Betula alba). Dvije velike kašičice te mješavine kuhaju se 10 minuta u 4 dl vode, pa se to poklopljeno ostavi da stoji 2 sata i zatim se procjedi. Pije se jedna šoljica ujutru, druga naveče, prije jela.
Dobro je takodje 40 g sitnog zdroljene imele potopiti 12 dana u 1 litri bijelog vina i piti 3 puta dnevno po 1 čašicu prije jela.
Za tinkruru treba uzeti 200 g svježe imele i 100 g češnjaka, sitno isjeckati i močiti u 1 l jake komovice 10 dana uz povremeno mućkanje, zatim ocijediti i profiltrirati. Pije se triput dnevno po 1 kašika prije jela.
Dobar je i čaj koji se priprema tako da se 1 velika kašika mješavine od 40 g peteljki imelinih listova, 30 g preslice i 30 g troskota (Polygonum aviculare) prelije s 2 dl kipuće vode, poklopi, ostavi da stoji 10 minuta i zatim procjedi. Pije se u gutljajima u toku dana.
Imela je djelotvorna u ozbiljnim slučajevima visokog pritiska i skleroze, jer putem moždanih živaca smanjuje napetost krvnih žila i tako onemogućuje njihovo pucanje i krvarenje, snizujući u njima pritisak.
Izvor teksta: Zlatna-Knjiga-Ljekovitog-Bilja-1978