Peršin vrtni (Petroselinum sativum L.)




Narodni naziv za peršin vrtni: Peršun, petersilj, petrusimul, petroselin, zelen, ak, ač.
Latinski: Petroselinum sativum L.

Ljekarski: Petroselini radix

Nalazište:

Sadi se po vrtovima.

Opis peršin vrtni:

To je dvogodišnja, zeljasta, aromatična biljka bridaste stabljike. Sjajno, svjetlozeleno lišće trostruko je perasto. Zelenkastožuti cvjetovi tvore štitce na vrhovima stabljike.

Sadrži:

3-7% eteričnog ulja, 20% masnog ulja, palmitinsku kiselinu, aleuron, tanin, žutu boju, glikozid apiin koji hidrolizom prelazi u apiozu i trioxiflavon apigenin, peršinov kamfor apiol, keton, keton, šećer, škrob, sluz, neistražene fenole i mnogo vitamin C, kojega u lišću ima oko 250 m na 100 g.

Bere se:

Cvate u lipnju i srpnju. Upotrebljava se korijen i lišće, a ponekad i sjeme. Sabire se ljeti i u jesen. Zbo aromatičnog mirisa služi kao začin jelima. Aromatsko ulje (Petroselini oleum) dobiva se iz zdrobljenih plodova peršina, destilacijom pomoću vodene pare. To je ulje bezbojno i jako lomi svjetlost.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje peršin vrtni:


Kao čaj, peršin otklanja nadutost od plinova, olakšava mokrenje, umiruje živce i ublažuje bolove. Pomaže protiv vodene bolesti, slabosti mokraćnog mjehura i zastoja mokraće. U tu svrhu treba 1 veliku žlicu usitnjenog korijena kuhati 5 min. u 2,5 dl vode (100 g u 1 I vode), ostaviti da stoji 10 min, i zatim procijediti.Pije se 2-3 puta dnevno po 1 šalica. Protiv nakupljanja vode u nogama, trbuhu, prsima i osrčju piju se 1-2 male šalice u gutljajima u toku dana. Učinak je bolji ako se peršinu dodaju jednaki dijelovi abdovine (ambucus ebulus), krkavine (Rhamnus frangula) i borovice (Juniperus communis).


Kad se svježe zdrobljeno lišće peršina stavi u uho, ublažuje bol uha i ubobolju. Umivanje vodom, u kojoj se cijelu noć močila šaka peršinova lišća, odstranjuje sunčane i jetrene pjege. U slučaju upale i otvrdnuća dojki, limfnih čvorova, žlijezda, kao i u slučaju uboda insekata, pomažu oblozi zdrobljenog peršinova lišća. Peršin liječi i od bubrežnih bolesti, a protiv upale očiju treba izgnječeno peršinovo lišće pomiješati sa sredinom toplog kruha i stavljati na oči kao oblog. Za čišćenje krvi i liječenje od groznice treba 1 veliku žlicu mješavine od jednakih dijelova peršinova lista i korijena, smrekovih boba (Fructus juniperi) i korijena maslačka (Taraxacum officinale) popariti s 2 dl kipuće vode, poklopiti, ostaviti da stoji ¼ sata i zatim procijediti.

Pije se 2-3 puta dnevno po 1 šalica. Kao čaj za lakše mokrenje služi peršin sam ili u kombinaciji s drugim biljem. Samljevene peršinove sjemenke liječe od kroničnog kašlja i bolesti maternice. Dobro je S velikih žlica peršinova korijena, lišća i ploda kuhati 6-8 min. u 2,5 dl vode, zatim poklopiti i nakon 15 min. procijediti. Pije se triput dnevno po 1 šalica prije jela, radi reguliranja izmjene tvari (metabolizma) u tijelu, protiv nadimanja, radi čišćenja bubrega od kamenaca, protiv žutice, za liječenje jetre i slezene. Uzme li se samo lišće, treba ga preliti kipućom vodom i ostaviti da stoji 15 min. Peršin djeluje blagotvorno i na spolne žlijezde. Mogu se uzeti po 3 kavske žličice samljetog peršinova ploda ili 3 kavske žličice sitno narezanog korijena.

Što se tiče kombinacije s drugim biljkama, mogu se uzeti po 3 kavske žličice sitno narezanog korijena peršina i celera (Apium graveolens), ili po 3 kavske žličice peršina i breze (Betula alba), ili po 1 ž1ičica samljevenog ploda peršina, komorača (Fructus foeniculi) i kumina (Carum carvi). Svaka od tih kombinacija popari se s 1!2 I kipuće vode, zatim se poklopi i ostavi da stoji 2 sata. Popije se u 3 obroka, prije jela. Za iste svrhe treba 3 velike žlice mješavine od po 20 g korijena peršina, oslada (Polypodium vulgare), zečjeg trna (Ononis spinosa), ljupčaca (Levisticum officinale) i koprive (Urtica dioica) kuhati 5 min. u ½ I vode, zatim poklopiti i nakon 3 sata procijediti.

Pije se u tri maha, prije zajutarka, objeda i večere. Jednako se priprema i pije mješavina od po 20 g lišća peršina, medvjeđeg grožđa (Uvaursi), kilavice (Herniaria glabre), breze i zubače (Cynodon daktylon). Bolni grčevi maternice pri porodu postaju bezbolni ako se pije odvar od 30 g stučenog sjemena peršina, poparenog s 2,5 dl vode. Apiol u peršinu, naime, uzrokuje jače punjenje krvnih žila krvlju i nadražuje mišiće kuda žile prolaze, osobito u oblasti mokraćnog mjehura, crijeva i maternice. Zbog toga se peršin primjenjuje i protiv neplodnosti i izostajanja menstruacije.