Kiseli kupus – nezamenljiv prirodni lek


Od davnina se zna da je kupus zdrava hrana, posebno u istočnoj Evropi, Nemačkoj i Francuskoj, ali i da pomaže u lečenju mnogih bolesti.

Svež kupus bogat je hranljivim materijama: kalijumom, kalcijumom, gvožđem, magnezijumom, sumporom, bakrom, manjim količinama natrijuma, a povoljan odnos kalcijuma i fosfora osigurava maksimalno iskorišćenje kalcijuma u organizmu. Kiseljenjem kupusa poboljšavaju se njegova nutritivna i lekovita svojstva.

Kroz proces kiseljenja stvara se izuzetno aktivan kobalamin (vitamin B12), koji se obično nalazi u namirnicama životinjskog porekla. Zato je kiseli kupus za vegetarijance neizostavna namirnica.

Višegodišnja istraživanja potvrđuju da se kiseli kupus po sadržaju vitamina C može slobodno meriti s limunom, narandžom i paprikom.

Kiseli kupus sadrži piridoksin (vitamin B6), bez kog belančevine ne bi bile iskorišćene u organizmu, ali je i izvor niacina (vitamin B3), potrebnog za ćelijsku energiju i metabolizam, razmenu materija u mozgu.

Kupus sadrži panotensku kiselinu (vitamin B5) potrebnu za ćelijsku energiju i zdravu kosu.

Kiseo kupus sadrži folnu kiselinu i vitamine A i D.

Metilmetionin ili vitamin „U“ otkriven je 1952. godine, a ima ga u kiselom kupusu, i veoma je dobar lek protiv čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu, kao i protiv gastritisa.

Rasol

Rasol (sok od kiselog kupusa) je veoma lekovit napitak, a najpoznatiji je domaći lek protiv mamurluka, bogat vitaminima C, E, K i B, kao i vitaminom „U“.

Rasol je poznat i kao lek za sve tegobe organa za varenje i lečenje čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu, ali i kao narodni lek pri smanjenju oteklina na zglobovima!

Pomešan sa sokom od šargarepe i repe, odličan je napitak za osobe koje imaju pomanjkanje kalcijuma, ili za lomove kostiju. Preporučuje se ženama u srednjim godinama kako bi se zaustavio proces osteoporoze.

Poznat je narodni recept za lečenje nagluvosti: uveče, pre spavanja, namočite vatu u rasol od kupusa i stavite je u uvo. Tako spavajte i izvadite vatu ujutru.

Između ostalog, rasol deluje protiv gljivica i bakterija, štiti od upala.

Lekovita svojstva

Kiseli kupus ne samo da ima izuzetna nutritivna već i lekovita svojstva:

Osvežava duh i deluje na raspoloženje. Organizam čini otpornim na stres. Aktivira razmenu materija u mozgu i nervima. Podstiče razmenu gvožđa u krvi i pomaže stvaranju crvenih krvnih zrnaca. Stimuliše rad ćelija. Pomaže pri izgradnji kostiju. Reguliše i smanjuje količinu masnih materija i holesterola u krvi. Podstiče metabolizam masnih ćelija. Doprinosi obnavljanju istrošenog vezivnog tkiva rana i opekotina. Povoljno deluje protiv nekih vrsta raka.

Zbog jačanja imuniteta, kiseli kupus posebno se preporučuje starijim osobama, osobama s oslabljenim imunitetom i deci.

Probiotička svojstva

Ono po čemu se kiseli kupus razlikuje od sirovog jesu probiotičke bakterije. Kiseli kupus je izvorna fermentiran hrana bogata probiotičkim kulturama. Zbog toga je kiseli kupus jako bitan u lečenju bolesti prouzrokovanih disbalansom crevne flore, posebno nakon terapije antibioticima ili hemoterapije. Blagotvorno deluje na želudac i creva, na njihovu mikrofloru. Na taj način čisti krv, usporava starenje i jača otpornost.

Napomene

– Pošto je kiseo kupus bogat natrijumom, izbegavajte dodatne slane namirnice.

– Kiseli kupus nemojte potapati pre pripreme da ne bi izgubio biološka svojstva,

– Kiseli kupus ne treba kuvati više od dvadesetak minuta jer će postati mekan.

– Najhranljiviji i najzdraviji je sirov kiseo kupus, kao salata ili dodatak nekim jelima.

– Kada je kiseo kupus prekiseo, dodajte sirovi krompir koji će upiti višak kiselosti.

Preterano konsumiranje kiselog kupusa može dovesti do nadimanja i nadutosti.

Predlozi

Interesantana je salata od 250 g kiselog kupusa, 1 jabuke, 2 velike kašike suvog grožđa (ili brusnica), 1 kašičice hladno ceđenog maslinovog ulja.

Salati od kiselog kupusa dodajte: pržen susam, semenke suncokreta, alevu papriku, kim, beli luk, crni luk, cimet, lovor.

Pojedine domaćice tokom kiseljenja kupusu dodaju: ren, cveklu, bosiljak, kukuruz, biber, kriške dunje, kriške, jabuke, kim ili komorač, za poboljšanje ukusa, kvalitetnije čuvanje i bolji rasol.

Nutritivne vrednosti kiselog kupusa

100 grama kiselog kupusa sadrži:
  • energetska vrednost 18 kilokalorija
  • masti 0,1 grama
  • zasićene masne kiseline 0 grama
  • polinezasićene masne kiseline 0,1 grama
  • mononezasićene masne kiseline 0 grama
  • holesterol 0 miligrama
  • vlakna 2,9 grama
  • šećer 1,8 grama
  • ugljene hidrate 4,3 grama
  • proteine 0,9 grama