Dunja (Cydonia oblonga)

Dunja Cydonia oblonga

Mirisna dunja, latinskog imena Cydonia oblonga, služi kao simbol plodnosti od starih vremena. 
Narodna imena: Gunja,dunjac,turundža,funja,dunka.
Na nju ne treba gledati samo kao ukrasno voće, već i kao lijek te ukusan i zdrav jesenski desert.

Sastav i ljekovitost dunje

Plod dunje raste na istoimenom stablu srednje veličine, koje može da dostigne visinu do 7 metra. Ružičasto-bijeli cvjetovi niču u proljeće te se razvijaju u zlatnožute plodove. Sezona branja dunje počinje u septembru. Plod u obliku jabuke, nepravilno grbav, žut, pokriven dlakama. Raste svuda gdje uspeva i vinova loza. Upotrebljivi delovi biljke su sjemenke i plod.

Dunja je niskokalorično voće koje na 100 grama sadrži samo 57 kalorija.
Hemijski sastav čine šećer, pektin, masno ulje, jabučna i vinska kiselina, amagdalin, tanin, sluz. Obiluje vlaknima, sadrži vitamin C, vitamine B kompleksa tiamin, riboflavin i piridoksin te minerale bakar, željezo, kalijum i magnezijum. U nekim izvorima se navodi da sjemenke dunje sadrže vitamin B17. O tom se vitaminu u službenim publikacijama jako malo govori, dok ga u alternativnim krugovima smatraju jednim od najljekovitijih prirodnih lijekova protiv raka.

Svakodnevno konzumiranje dunje pokazalo se blagotvornim kod tuberkuloze, insuficijencije jetre, proljeva, dizenterije, čira na želucu te bolesti jetre i očiju. 
Visoka koncentracija dijetalnih vlakana pomaže kod mršavljenja. 
Kod problema s crijevima ili želucem nema boljeg lijeka od dunjina kompota. 
Sok dunje pomaže kod krvožilnih, disajnih i gastrointestinalnih poremećaja. Njezini antioksidansi značajno smanjuju rizik od raka. Dunjina tinktura (Tinctura Ferri cydoniata) od soka svježih plodova ima moćno ljekovito djelovanje protiv bljedoće i slabokrvnosti. 
Dunju možete iskoristiti i kao osvježivač prostora: jednostavno je stavite tamo gdje želite da lijepo miriše.

Dunja za njegu kože

Dunju narendati. Dobijenu kašicu pomešati sa ulupanim belancetom i staviti na lice. Maska se koristi kod krupno naborane masne kože. Kriškom zrele dunje vršiti masažu lica. Koristi se za naboranu i ostarelu kožu.
 
Koristite slijedeće narodno sredstvo za izbjelivanje kože. Zrelu dunju sitno narendati, ocjediti sok pomoću gaze. Vatom natopljenom sokom, trljati lice. Sok izbjeljuje pjege. 
 
Losion protiv bora. Dvadeset dekagrama kožice dunje prelijte s tri decilitara rakije. Nakon dvije sedmice procijedite, ulijte u bočice i dobro zatvorite. Pripremljenim losionom mažite bore dvaput dnevno - ujutro i uveče.

Dunjine sjemenke

Zahvaljujući visokom postotku sluzi, sjemenke dunje njeguju i hidratizuju kožu. Regulišu proces prirodnog vlaženja, pomažući koži u zadržavanju vlage. Zbog toga postaju sve zastupljeniji sastojak u kozmetičkoj industriji. Preporučuju se kao jedno od najboljih sredstava protiv dekubitusa, opekotina, ispucale kože, svrbeža i kao oblog za upaljene oči.

Sjeme dunje se koristi u profilaksi usta kod držanja dugih govora ili kod nastupa. Ono se takođe preporučuje obolelim od groznice koji osecaju stalnu suvocu u ustima. U takvim slucajevima se 2-3 semenke stave na jezik i drže 1-2 sata. Dvadeset do trideset minuta pre pocetka dugog nastupa ili govora, pod jezik se stave semenke dunje.

Čaj od sjemenki

U oralnoj primjeni čaj od dunjinih sjemenki pomaže u oslobađanju od stresa i nesanice.
Pomaže i kod upala usne šupljine i ždrijela te kao sredstvo za ublažavanje bolova.
Ostavite žličicu sjemenki preko noći u vodi. Zagrijte prije konzumiranja i pijte tri šalice na dan.
Isti čaj, ali negrijan, koristite protiv kožnih problema kao lokalno sredstvo.

Čaj od lišća

Prelijte kašiku osušenih listova dunje s pola litre kipuće vode. Nakon 30 minuta procijedite i pijte toplo. Čaj od lišća dunje pomaže kod proljeva u djece i dojenčadi, te kod akni.

Dunja u kulinarstvu

Sirova dunja zbog svoje trpkosti nije jestiva, no u toplijim krajevima, ako odstoji dovoljno dugo na stablu može biti jestiva i u sirovom obliku. Toplinskom obradom uništavaju se tanini koji je čine trpkom, a dodavanje meda ili šećera pretvara je u pravu delikates. Od nje se mogu pripremati marmelada, džem, kompot, žele, sok, kolači, salate i umaci. Ako želite duže sačuvati dunju držite je u frižideru.