Oman (Inula helenium L.)

Narodni nazivi

alant, alent, aman, beli oman, devesilj, injula, kravski koren, lepuh, obratiš, omanika, omanov koren, ovnak, ovnika, pitomi oman, tusti koren, velika trava, veliki korijen.

Latinski naziv

Inula helenium L.


Nalazište

Sadi se po vrtovima, a raste i na vlažnim livadama, u jarcima kraj potoka, uz rubove šuma, pa i po brdima. Brdska je vrsta ljekovitija.

Opis

To je trajna, zeljasta, do 2 m visoka, gore razgranata stabljika, velikog, ovalnog, dugoljastog i nazupčanog lišća, odozgo hrapavog a na donjoj strani pusteno dlakavo. Nalik je na lišće hrena. Korijen je debeo i mesnat, a miriše po kamforu. Cvijet je žut, sličan malom suncokretu ili lincuri (Gentiani), te tvori glavičaste cvatove na vrhovima stabljika i ogranaka. Sjemenke imaju perjanicu pa ih vjetar lako raznosi i tako se biljka razmnožava.

Sadrži

Oko 40% inulina, gorke tvari, do 30% eteričnog ulja helenina, fruktozu i fruktozid pseudoinulin i inulein, te stearopten, alantolakton, alantol, alantolnu kiselinu, azulen, kamfor i smolu.

Bere se

Cvate od srpnja do rujna. Korijen se sabire u proljeće i u jesen, ali samo onaj od 2 godine, jer je mlađe korijenje vodenasto, a starije odrvenjelo. Aromatična je mirisa, gorkasta i malo ljutog okusa. Rjeđe se upotrebljava i cvijeće, a isto tako i lišće, što se bere za vrijeme cvatnje.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje

To je antiseptik dišnih organa. Liječi od svih vrsta kašlja, bronhitisa, astme, suhog lišaja, svraba, uloga i reurnatizma, te nekih bolesti spolnih organa. Djeluje i kao stomahik. Dim omanova korijena stavljenog na žeravicu rastjeruje iz kuće komarce i ostale insekte, pa djeluje i kao insektifug. U ½ I vode kuha se 15 g omanova korijena 10 min., zatim procijedi, pomiješa s 2 velike žlice meda i pije triput dnevno poslije jela: time se pospješuje iskašljavanje kod tuberkuloze i bronhitisa poslije gripe, umiruju grčevi bronhija i astmatični napadi.

Protiv katara želuca, crijeva i mokraćnog mjehura koriste mješavine praška od korijena omana, lincure (Gentiana lutea) i iđirota (Acorus calamus). Uzima se, koliko stane na 2-3 vrška noža, u juhi ili vodi, dvaput dnevno. Kašalj smiruje i ovaj čaj: 10 g sitno narezanog korijena omana popareni s 2 dl kipuće vode, poklopi se i nakon 2 sata procijedi. Pije se svaka 2 sata po 1 kavska žličica. Za istu svrhu služi i mješavina od 5 g omana, 3 g timijana (Thymus serpyllum) i 2 g lišća pitoma kestena (Castanea vesca), koja se popari s 2,5 dl kipuće vode, poklopi i nakon 2 sata procijedi. Pije se svaka 2 sata po 1 velika žlica.

Može se zasladiti medom. Protiv tegobnog kašlja od bronhitisa poslije gripe treba 15 g usitnjenog korijena popariti s 2 dl kipuće vode, poklopiti i nakon ½ sata procijediti. Pije se hladno, 6 put dnevno po 2 velike žlice. Tinktura (uzima se triput po 30 kapi dnevno u vodi) ublažuje nadražaj kašlja i grčeve bronhija, koji uzrokuju teško disanje, te čisti pluća. Oman onemogućuje rast i razmnožavanje bacila tuberkuloze. U slučaju nazeba kod kroničnog bronhitisa uspješno sprečava reci dive i pogoršanja. Već 0,06 g praška korijena dnevno, što odgovara srednjoj dozi kodeinskog praška, ublažuje kašalj i popravlja opće stanje bolesnika.

Za inhalaciju se uzima 1 kavska žličica omanove tinkture na ½ 1 kipuće vode. Za lakše iskašljavanje služi i ovaj čaj: velika žlica mješavine od po 20 g omana, komorača (Foeniculum officinale), stučenog sjemena aniša (Fructus anisi), kumina (Carum carvi) i kamilice (Flores chamomillae) popari se s 2 dl kipuće vode, poklopi i nakon 2 sata procijedi. Pije se svaka 2 sata po 1 velika žlica. Čaj od 50 g omanova korijena, kuhanog 5 min. u 1 l vode i procijeđenog kroz čistu lanenu krpu, služi za ispiranje rodnice u slučaju bijelog cvijeta. Jakim čajem omana maže se koža protiv svraba i uopće svrbeža. Za jačanje želuca treba u 10 I mladog vina, ili mošta koji još vrije, močiti 10 dana 12 dkg usitnjena korijena omana, pa zatim procijediti. Pije se 2-3 puta dnevno po 1 rakijska čašica.


Bolove želuca, grčeve od žuči i nadimanje od plinova odstranjuje mješavina od po 20 g omanova korijena, sjemenki aniša, pelina (Artemisia absinthium), kičice (Herba centauri) i 80 g grožđica, koja se moči 16 sati u 1,5 l rakije. Pije se čašica dnevno, natašte, pošto odstoji na suncu 4-6 tjedana. Dobro je također 80 g omanova korijena močiti 16 sati u 1 l jakoga crnog vina, uz češće mućkanje, pa zatim otfiltrirati. Pije se triput dnevno po 10 odnosno 20 kapi, prema uzrastu. Sitno naribanog svježeg korijena omana, pomiješana jednakom količinom meda, uzimamo po 1 veliku žlicu 3-4 puta dnevno protiv kašlja, astme i bronhitisa. To omogućuje lako iskašljavanje, čisti pluća i krv. Osobito pomaže tuberkuloznima kad imaju pijesak u bubrezima i mokraćnom mjehuru.

Nema li svježega korijena, može se upotrijebiti i njegov prah. Ako se ½ kavske žličice praška omana pomiješaju velike žlice meda, dobiva se lijek protiv svakih bolesti dišnih org. na i za sprečavanje preranog poroda, uzima se 2-3 puta dnevno po 1 velika žlica. Za jačanje trudnica i sprečavanje pobačaja priprema se i ovaj lijek: 4 g praha od korijena močimo 12 sati u ¼ l vina ili vode, zatim to kuhamo 15 min. pa time (još dok vrije) prelijemo 4 g osušena cvijeta omana pomiješanog s 1 velikom žlicom meda; nakon toga kuhamo još 5 min. pa procijedimo. Pije se pola ujutro, a pola navečer. Radi liječenja od vodene bolesti i bolova maternice treba 8 g praška suhog omanova korijena kuhati u ½ l vina s 1 velikom žlicom meda. Uzima se pola natašte, a pola prije spavanja i to 6-8 tjedana.


U slučaju reume i kile (hernije) treba na bolna mijesta stavljati obloge od toplog lišća i cvijeća omana, kuhanog u vinu 5 minuta. Tinkture od omana uzima se svaka 2 sata po 20 kapi. Ekstrakt od omana priprema se tako da se 1 kg usitnjenog korijena prelije s 5 l hladne vode i moči 12 sati, uz češće miješanje, a zatim procijedi. Preostalo korijenje ponovo se prelije s 3 l hladne vode, opet moči 12 sati i zatim procijedi. Nakon toga obje procijeđene tekućine spoje, ostave da se slegnu, pa se bistri dio odlije u plitku porculansku posudu, ispari do gustoće tekućeg meda i ulije u bočice od po 20 g koje dobro zatvore i spreme na hladno mjesto do upotrebe.

Od ekstrakta se prave i pilule. Potrebno je 1,5g ekstrakta za 30 pilula. Ipak, bolje je to prepustiti ljekarniku. Uzima se 3-6 pilula dnevno. Ulje za liječenje od kožnih bolesti i rana priprema se ovako: po 25 g usitnjenog korijena i cvijeta omana i plodova kantariona (Hypericum perforatum) namoči se u 200 g ribljeg ulja koje se grije pokriveno 3 sata u kipućoj vodi (u većoj posudi), i zatim se procijedi. Tim se uljem rane namažu, ili se oblažu gazom ili čistim platnenim krpicama namočenim u to ulje.

Izvor: Zlatna-Knjiga-Ljekovitog-Bilja-1978