Matičnjak (Melissa officinalis L.)



Narodni nazivi: arbaroža, čelina trava, čelinjak, limun, limunka, majčina ljubica, maternjak, matičnik, medenka, melisa, nana, pitoma metvica, pčelarica, pčelinja ljubica, pčelinja meta, pčelinja metvica, pčelinja trava, pčelinjak, rojevnica.

Nalazište:

Raste po šumama, šikarama, živicama krša i primorja, a uzgaja se i u vrtovima.

Opis:

To je oko 60 cm visoka, granata, zeljasta stabljika, jajastih do sreolikih, na obodu narovašenih, grubo pilastih listova, koji mirišu kao limun. Listovi stoje nasuprotno i unakrsno. Bijeli, ponekad crvenkasti cvjetovi na dugim peteljkama tvore klasu slične pršljenove u pazušcima listova.

Sadrži:

Željezo, kamfor, ulje, tanin, gorke tvari, eterično ulje, citrol, citronelol, geraniol, lanilol, klorofil, smolu i gumu.

Bere se:

Cvate od srpnja do rujna, a bere se neposredno prije i u početku cvatnje. Upotrebljava se lišće, ali i vršci mladica s cvijećem, koje treba svakako ubirati čim počne cvjetati, jer kasnije cvijet dobije zadah po stjenicama. Lišće ima najveću ljekovitu vrijednost, jer sadrži najviše eteričnog ulja. Bere se po suncu i kad nema rose. Brzo se suši na propuhu, a ne na povišenoj toplini, jer bi tada isparilo eterično ulje pa bi se izgubio miris i nestalo ljekovitosti.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Od godine 1611. do danas sačuvala se u upotrebi zapadnih zemalja alkoholatura- tzv. karmelićanska voda matičnjaka (Eau de melisse des Carmes), što dovoljno govori o ljekovitoj vrijednosti biljke. Ona umiruje, stišava boli u želucu, sprečava nesvjesticu, živčane napade, jača pamćenje, liječi od nervozne glavobolje, grčeva živaca zbog prenadraženosti, noćnog gušenja i ubrzanog rada srca, zujanja u ušima, povraćanja i osjećaja gađenja u trudnica, zamora zbog prekomjernog intelektualnog rada, sprečava proljev koji izazivaju strah i trema, liječi od depresije.

Uzima se 10-15 kapi na šećeru. Sredstvo protiv srčanog grča (angine pectoris) priprema se tako da se 1 velika žlica mješavine od jednakih dijelova matičnjaka, odoljena (Valeriana officinalis), kumina (Carumcarvi) i timijana (Thymus vulgaris) popari s 2,5 dl kipuće vode, poklopljeno ostavi da stoji 10 min. i zatim procijedi. Pije se triput dnevno po 1 šalica poslije jela. Taj čaj oslobađa napetosti i trbušni živčani splet (plexus solaris). Vrlo je dobro i 1 veliku žlicu mješavine od 30 g matičnjaka, 30 g metvice (Mentha piperita), 25 g gorke djeteline (Menyanthes trifoliata) i 15 g odoljena popariti s 2,5 dl kipuće vode i nakon 5 min. procijediti. Pije se toplo ujutro i prije spavanja.

Djeluje na živce pa omogućuje normalnu funkciju organizma. Osjećaj gađenja i povraćanja u trudnica sprečava čaj od matičnjaka s malo soka od limuna, kiselih višanja, malina ili naranče. To je sredstvo djelotvorno a neškodljivo, za razliku od nekih kemijskih preparata koji oštećuju fine stanične strukture u organizmu, pa mogu uzrokovati čak rođenje defektnog djeteta.

Izvor: Zlatna-Knjiga-Ljekovitog-Bilja-1978